Rekonstrukce bytů – Rekonstrukce Bytu DESIGNO REKONSTRUKCE je synonymem moderního bydlení a kvalitního zpracování. Díky naším bohatým zkušenostem, dlouholeté praxi a především citu pro moderní a funkční design, vznikla již řada zdařilých rekonstrukcí. Provádíme kompletní rekonstrukce bytů, rekonstrukce domů, rekonstrukce činžovních domů, rekonstrukce kuchyní, rekonstrukce koupelen a rekonstrukce bytových jader na klíč. Od bezplatné posouzení a návrhu rozpočtu rekonstrukce až po bezproblémové dodržení navržených termínů rekonstrukce.
Prohlédněte si naše realizované projekty. Již 8 let nabízíme kvalitní rekonstrukce v Praze a okolí.
Máme mnoho spokojených klientů s provedenou rekonstrukcí.
Než začnete s rekonstrukcí bytu
Předtím, než se pustíte do rekonstrukce bytu nebo modernizace bytových prostor v bytovém domě, měli byste se podrobně seznámit s tím, co vás v následujících měsících čeká. Příprava je velmi důležitou etapou celého procesu modernizace. Předvídavost a důkladnost ve fázi příprav vás ochrání před množstvím nepříjemných překvapení při samotné realizaci stavebních prací.
Rekonstrukce bytu, resp. modernizace může být někdy z hlediska přípravy stejně náročná jako výstavba nového domu. Oba způsoby přípravy nového bydlení vyžadují finanční zabezpečení (z vlastních zdrojů nebo s využitím cizích finančních zdrojů), jasnou koncepci, dobrý projekt, výběr vhodných zhotovovatelů, souhlas sousedů (je vhodné a slušné je informovat těsně před započetím prací), odsouhlasení příslušných orgánů státní správy a obce při získání různých rozhodnutí, stanovisek, vyjádření apod.
Modernizace či rekonstrukce bytu je o to náročnější, že jsme omezeni některými danostmi bytu (nosný systém, umístění instalačního jádra, umístění oken, vstup do bytu apod.). V současnosti je jednou z nejčastějších úprav v bytech výměna bytového jádra, odstraňování a budování nových příček (většině majitelů dispoziční řešení bytů nevyhovuje), úprava kuchyň, vyhotovení nových podlah, výměna oken a dveří. Investor, který má v úmyslu rekonstruovat či modernizovat byt, musí jasně definovat svoje požadavky. Od každého se očekává, že bude schopný formulovat svoji představu, případně nakreslit jednoduchý náčrt. Svoje představy může konzultovat i s architektem. Většina vlastníků nemá dostatek zkušeností a chybějí jim i odborné znalosti, proto se vyplatí poradit se s odborníkem.
Se stavebním povolením, nebo bez něj?
Investor musí ještě před započetím prací vědět, které plánované stavební práce je nutné realizovat na základě stavebního povolení, ke kterým stačí ohlášení a které se dají uskutečnit bez ohlášení stavebnímu úřadu.
Stavební povolení je potřebné při úpravách, při kterých se mění vzhled stavby, zasahuje se do nosných konstrukcí, mění se způsob užívání (např. při vytvoření otvoru v nosné stěně apod.). Při některých stavebních úpravách a udržovacích pracích se od stavebníka vyžaduje ohlašovací povinnost (např. výměna oken apod.). Ohlášení se nevyžaduje při ostatních udržovacích pracích (např. opravy a výměna vnitřních příček, omítek, obkladů stěn, podlah, dlažeb, opravy oken, dveří, výměna zařizovacích předmětů apod.).
Odborná pomoc při rekonstrukci
Kvůli potřebné koordinaci realizace stavebních prací zhotovíme kvalitní projekt, který musí být výsledkem názorů architekta, projektanta a stavebníka. Někdo právě tento krok – zhotovení projektu – považuje za zbytečné plýtvání penězi. Rekonstrukce bytu a modernizace bytových prostor se provádějí většinou bez odborného projektového řešení. Praxe však ukazuje, že improvizovaná řešení jsou často nákladnější. Za realizovatelnost projektu zodpovídá projektant obvykle za současného autorského dozoru. V případě zásahů do nosných konstrukčních prvků je velmi důležité vyžádat si stanovisko statika a souhlas ostatních vlastníků.
Oznámení rekonstrukce bytu
Rekonstrukce bytu: Kdy stačí oznámení a kdy musíte na stavební úřad?
Už několik měsíců je všechno zavřené a někteří lidé se nudí. S prvními jarními paprsky jsou v bytech a domech více vidět prasklé okenní rámy, naštípnuté dlaždičky, nebo zašlý nábytek. Přísný lockdown nás uvěznil v našich domovech, proto si více všímáme nedostatků, které jsme běžně přehlíželi. Kvůli vládním opatřením nám moc zábavy nezbylo. Jednou z mála povolených aktivit je kutilství. Lidé rekonstruují své nemovitosti a přidávají jim tak na hodnotě. Jenže při úpravě bytu většinou bývá hodně hluku, a to hlavně v panelácích a činžácích ruší sousedy, kteří také nikam nemohou. „Oznámit rekonstrukci v domě, je slušnost, stejně tak jako dodržování nočního klidu. Při menších úpravách nic víc hlásit nemusíte. Žádné povolení nepotřebujete v případě, když nezasáhnete do dispozice bytu, úpravy nebudou mít vliv na životní prostředí nebo bezpečnost a použité běžné materiály. Nejčastěji se momentálně rekonstruuje kuchyňská linka, koupelna nebo vestavěné skříně,“ vysvětluje Kamila Houšková. „I když máte v plánu drobnější práce, které nezaberou tolik času, raději na případný hluk sousedy upozorněte a dobu rekonstrukce na oznámení prodlužte pro jistotu o pár dní,“ dodává Houšková. Rekonstrukce totiž většinou neprobíhají přesně podle plánu a mohou se protáhnout, aniž byste to plánovali.
Pozor na to, abyste své sousedy neomezovali ve společných prostorách, jako je chodba, schodiště, výtah, balkony atd. S prodlouženým lockdownem nervozita všech rapidně stoupá. Proto, co by běžně sousedům nevadilo, teď může vyvolat konflikty. „Stavební povolení pro rekonstrukci je potřeba tehdy, když se rozhodnete zasáhnout do nosných zdí nebo úpravou změníte vzhled domu. V takovém případě budete potřebovat ještě posouzení statika a souhlas sousedů, protože jich se takto významná rekonstrukce bude také významně týkat,“ uzavírá Kamila Houšková. ZDROJ https://www.e15.cz/finexpert/nakupujeme/rekonstrukce-bytu-kdy-staci-oznameni-a-kdy-musite-na-stavebni-urad-1379421
Plánujete rekonstrukci bytu? Se správnou přípravou budete v klidu
Rekonstrukce bytu je pro mnoho lidí velký strašák. Jistě jste už slyšeli historky o předražených a dlouhých rekonstrukcích, o konfliktech s řemeslníky, nepovedených a nezvratných zásazích do bytu a podobně. Nemusí to ale tak být, když se na vše pořádně připravíte a naplánujete si postup rekonstrukce bytu krok za krokem.
Co budete rekonstruovat?
Hlavní otázka zní, zda budete byt rekonstruovat kompletně anebo částečně. K velké rekonstrukci lidi vede nejčastěji touha po nové koupelně. Ta je totiž stavebně nejnáročnější, a v případě výměny bytového jádra rekonstrukce stejně zasáhne do celého bytu.
Stavební úpravy budete provádět i v případě změny dispozice vašeho bytu. Lidé často chtějí více místností, když čekají přírůstek do rodiny. Jindy naopak chtějí vybourat příčku pro moderní vzdušné bydlení s propojenými místnostmi. V obou případech oslovte ke konzultaci projektanta, který vám řekne, zda plánované úpravy zasáhnou do nosných konstrukcí. Jestli ano, budete potřebovat posudek statika, stavební povolení a souhlas SVJ.
Při plánování rekonstrukce myslete nejen na design a komfort, ale i na náročnost údržby, ekologický standard a praktičnost bydlení. Myslete i na budoucnost – třeba se od vás už děti odstěhovaly, ale zanedlouho budete potřebovat pokojíček pro vnoučata. Vybourání příčky pokoje a zvětšení obýváku si raději ještě promyslete.
Povinnosti během rekonstrukce a před ní
Rekonstrukce s sebou nese i povinnosti vůči úřadům a sousedům. Jestli bydlíte v bytovém domě, informujte SVJ o přesném rozsahu prací. Může se stát, že některé práce budete muset objednat u firem, které mají s SVJ smlouvu. Typicky může jít o výměnu oken, stoupaček či topení.
V případě již zmíněného zásahu do nosných zdí budete potřebovat pro rekonstrukci bytu stavební povolení. V opačném případě postačí ohlášení rekonstrukce bytu. U družstevního bytu budete navíc potřebovat písemný souhlas družstva s rekonstrukcí. Sousedy informujte o tom, kdy budou probíhat hlučné práce.
Samotnou rekonstrukci začněte plánovat zhruba půl roku předem a vytvořte si finanční a časový plán. Ještě dřív musíte začít s plánováním v případě, že si chcete vzít úvěr na rekonstrukci bytu.