Rozsah rekonstrukce a plánování

Reference rekonstrukce bytu

Volba materiálů, povolení, výběr firmy. Šest kroků k rekonstrukci bytu. Dobu, kdy není doporučováno trávit volný čas mimo svá obydlí, tráví mnozí tím, že opravují, zkrášlují a renovují své byty. Pokud mezi ně patříte i vy, máme pro vás několik rad, co všechno byste měli před rekonstrukcí zvážit a jak se na ni připravit.

Kompletní rekonstrukce bytu

Pokud se chystáte byt zrekonstruovat kompletně, není od věci najmout si projektanta, který připraví důkladně promyšlený plán a doporučí praktická a mnohdy i úsporná řešení. 

„Zkušený architekt vám často ukáže skvělá řešení, která jste si sami nedovedli představit. Vyplatí se také objednat dozor nad realizací vašeho záměru, zvláště pokud si upravujete byt na celý život. Zajímejte se o předchozí reference zhotovitele, architekta, projektanta nebo dozor,“ říká Luboš Káně.

Částečná rekonstrukce bytu

Chystáte-li se provádět spíše menší úpravy, jako je rekonstrukce kuchyněkoupelny či rekonstrukci bytového jádra, pak se vyplatí naplánovat navazující plán postupů a promyslet si, co všechno chcete změnit a proč, abyste si za provedenými změnami mohli stát i za několik let.

Zejména při kompletní rekonstrukci mějte na paměti několik aspektů, které hrají důležitou roli:

Materiály – u obložení, zateplení či různých povrchů nehleďte jen na cenu, ale hlavně na funkčnost a životnost.

Okna – skrze okna uniká až 40 % tepla, proto na jejich kvalitě nešetřete. V rušných lokalitách vsaďte na trojsklo, které má výborné protihlukové vlastnosti.

Podlahy – při jejich výběru zohledněte nejen estetický vzhled, ale především praktičnost a možnost kombinace například s podlahovým vytápěním. Dřevo vypadá krásně, ale vyžaduje pravidelnou péči. Jako alternativa dobře poslouží vinylová podlaha v imitaci dřeva.

Rozvody elektřiny – zde myslete na aktuální předpisy a na praktické rozvržení osvětlení. Co se týká zásuvek, těch v bytě není nikdy dost. Obzvláště v kuchyni jich oceníte raději více.

Dveřní otvory – při zhotovování dveřních otvorů se řiďte šíří vybraných dveří, nikoliv standardně doporučovanou velikostí, jinak si přiděláte zbytečnou práci navíc.

Povolení úřadů

Určitě vás napadne otázka, zda k rekonstrukci bytu potřebujete stavební či jiné povolení. Zde vás budou zajímat dvě instituce, a sice stavební úřad a bytové družstvo, případně společenství vlastníků, které by vám k rekonstrukci měly udělit souhlas. 

Nutnost získání povolení závisí hlavně na rozsahu a hloubce rekonstrukce. Zjednodušeně řečeno, stavební povolení k rekonstrukci bytu nepotřebujete tehdy, když nebudete zasahovat do nosných konstrukcí budovy, jejího vzhledu a způsobu užívání. 

Legislativu týkající se rekonstrukce bytů pak upravuje zákon č. 183/2006 Sb.

Na co si zvát odborníky a co zvládnete svépomocí?

Pokud si myslíte, že jste dostatečně šikovní a rekonstrukci zvládnete svépomocí, nepochybně ušetříte. Jestli však přeceníte své síly a pustíte se do úkonu, který byste raději měli svěřit odborníkovi, může se stát, že náklady na rekonstrukci neočekávaně vzrostou.

Vždycky platí, že musíte stoprocentně vědět, do čeho se pouštíte. „Pro kutily, kteří se pouští do práce svépomocí, nabízíme širokou technickou podporu. Mnoho rad, jak postupovat při rekonstrukcích najdete v našem aktuálním DEK Katalogu. Dále na regionálních pobočkách nabízíme konzultační služby našich specialistů, kteří rádi poradí s technickým řešením konstrukcí i výběrem materiálu,“ doporučuje Káně.

Jestliže máte zlaté ruce, nebo šikovného známého, troufněte si klidně na bourání a stavbu příček, pokládku podlahy, malbu stěn či přípravu dveřních otvorů. Obložení stěn vyžaduje skutečně precizní práci, ale i to se dá zvládnout. 

Zateplování či přípravu elektrických rozvodů raději přenechte zkušeným řemeslníkům, jinak hrozí, že naděláte více škody než užitku. Sehnat spolehlivého a kvalitního řemeslníka nemusí být jednoduché, ale jedním z řešení může být obrátit se na Českou asociaci řemeslníků.

Kolik to všechno bude stát

Cena rekonstrukce bytu se odvíjí od bodů výše a ovlivní ji jak rozsah a velikost bytu, tak i to, zda ji zvládnete svépomocí, případně si pozvete řemeslníky, nebo si ji necháte kompletně zhotovit na klíč. 

U kompletní rekonstrukce většího starého bytu se pod milion korun nevejdete. Cena rekonstrukce bytu o velikosti 2+kk se pohybuje řádově ve stovkách tisíců korun.

„Počítejte s tím, že v nabídkových rozpočtech bude zcela správně také zahrnut transport materiálu a suti a uložení suti na skládku. U menších stavebních úprav ve vysokých patrech domů budou tyto položky zvlášť významnou částí ceny. V některých lokalitách bude třeba platit i za zábor pro kontejner nebo skládku materiálu na ulici. V bytech z padesátých let mohou být pod podlahami dehtové lepenky, ty se určitě budou skládkovat jako nebezpečný odpad, což je velmi drahé,“ upozorňuje odborník.

Rada na závěr

Je dobré nenaštvat si úpravami svého bytu sousedy. Budete je mnoho dalších let potkávat ve společných prostorách domů. 

Vyplatí se sledovat, co firma, kterou jste najali, v domě vyvádí, i když jste byt na dobu realizace vyklidili. Zda dodržuje zásady udržení klidu a pořádku v domě, zda nedrnčí bouracími kladivy večer nebo v neděli, zda se z její činnosti nešíří prach celým domem. 

Pamatujte, že za škody na společném vybavení domu, například výtahu, a na majetku vašich sousedů ponesete odpovědnost vy. ZDROJ https://www.idnes.cz/hobby/domov/rekonstrukce-bytu-povoleni-finance-vyber-firmy.A210222_091724_hobby-domov_bma